Kinesiotaping

Metoda terapeutyczna wykorzystująca naturalne procesy samoleczenia i usprawniania organizmu- bazuje na kinesiologii, stąd nazwa- kinesiotaping. Oklejamy wybraną część ciała plastrami o specjalnej strukturze. Plastry nie ograniczają ruchów, naklejane są w ściśle określony sposób, w zależności od rodzaju, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie, nie jest nasączony żadnym lekiem. Oddziałuje na skórę (receptory), mięśnie, stawy i układ limfatyczny.

metodę opracował japoński chiropraktyk, który zaczął stosować ją na swoich pacjentach, po czym dotarła ona do Europy, gdzie początkowo była stosowana jedynie u sportowców, a obecnie staje się powszechnie stosowana przy każdej dysfunkcji mięśniowo-stawowej i innych.

Plastry są elastyczne i rozciągliwe na długość, dzięki czemu mogą być nalepiane na różne części ciała. W zależności od dysfunkcji stosuje się różne kierunki naklejania z różnych napięciem taśmy.

Zaletami taśm są: grubość i ciężar zbliżone do skóry, hipoalergiczność, wodoodporność, normalny przepływ powietrza, brak leku i lateksu, mogą być noszone od kilku dni do kilku tygodniu, nie ograniczają ruchu stawów i przede wszystkim działają cały czas, a efekt jest zauważalny bardzo szybko.

Działanie taśm:

– usuwają: ból, zastoiny i obrzęki limfatyczne (usprawniają krążenie krwi i chłonki)

– zmniejszają napięcie mięśni i stan zapalny, temperaturę oraz ilość substancji chemicznych w tkankach,

– pomagają przy korekcji ustawienia stawów i wad postawy,

– zmieniają ustawienia różnych części ciała względem siebie,

– wspomagają pracę mięśni i osłabionych więzadeł oraz ścięgien

– zwiększają zakres ruchu.